Ziyaret Etmeden Bodrum Seyahatinizi Bitirmemeniz Gereken Yerler

Ziyaret Etmeden Bodrum Seyahatinizi Bitirmemeniz Gereken Yerler
4 December, 2022

Muğla’nın ilçelerinden biri olan Bodrum’u ülkemizde ve dünya çapında hatırı sayılır turizm beldelerinden biri olarak anabiliriz. Bodrum ilçesinin eğlence, sakinlik, tarihi öğeler, güzel koylar ve doğal güzellikler açısından bir sentez haline gelmiş olduğunu söylemek mümkün. Bodrum’un güzellikleri saymakla bitmez elbet ama bu yazımızda Bodrum’a yolu düşenler için mutlaka uğranması gereken yerleri derledik.

1. Iasos Antik Kent / Kıyıkışlacık Köyü:

“Denizin hayat verdiği kent” olarak bilinen Iasos yani Kıyıkışlacık köyü, ziyaretçilerine tarihi ve doğal güzelliği bir arada sunuyor. Yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği Kıyıkışlacık köyü az nüfusa sahip bir yerleşim yeri olduğu için kamp yapmak isteyen ziyaretçiler için de oldukça ideal bir destinasyon. Köyün merkezinde yer alan Iasos antik kenti, Iasos dağının zirvesine doğru uzanıyor. Iasos, en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu için gezi esnasında birçok antik yapıya ve eserlere denk gelebilirsiniz.

2. Tavşan Adası / Gümüşlük:

Kral yolundan, diz seviyesine gelen suyun içinde yürüyerek ulaşacağınız Tavşan Adası, Gümüşlük koyunda yer alıyor. Tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan bu ada aynı zamanda tavşan dostlarımızın da yaşam alanı. Gümüşlük koyunun ortasında, Tavşan Adası’nın üzerinde gün batımı izleme şansını yakalamak isterseniz rotanızı Tavşan Adası’na çevirmeyi unutmayın.

3. Bargilya:

Tarihi kalıntıları ve kuş çeşitlerini içinde barındıran Bargilya, Bodrum yolculuğunuzun eşsiz duraklarından biri olabilir.

Burası özellikle sonbahar aylarında kuş sürülerinin uğrak yeri haline geliyor. Kuşların durağı olması sebebi ile ziyaretçilere görsel şölen sunan Bargilya aynı zamanda içerisinde bir antik kente de ev sahipliği yapıyor.

4. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi:

Bodrum Kalesi’nin içinde kurulmuş olan müzede, dünyanın bilimsel nitelikli ilk sualtı kazılarından çıkartılan tarihi eserler yer alıyor.

Türkiye’nin tek sualtı müzesi olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde metal çapalar, amphoralar, mimari eserler ve heykeller bulunuyor. Müze, Bodrum seyahatinde tarihe tanıklık ederek kültürel bir faaliyet geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

5. Bodrum Legeg Yolu:

Bodrum’un tarihine ve eşsiz doğasına tanıklık ederek yürümek istemez misiniz? Legeg, Bodrum’un en eski yerleşim yeri olarak biliniyor. Legeg yolu ise bağlantı noktalarıyla birlikte 185 kilometrelik bir mesafeye sahip bir yürüme parkuru. Bu parkurun tümünü yürümek ve yol üzerinde konaklamak isteyen doğa düşkünleri için belli aralıklarda toplamda 5 adet kamp alanı mevcut. Ayrıca yolu bisiklet ile tamamlamak isteyenler için de 20 kilometrelik bir bisiklet yolu var.

6. Barbaros Farm / Mumcular:

Bir agroturizm alanı olan Barbaros Farm, bereketli ve işlem görmemiş topraklarında ekolojik üretime ve projelere ev sahipliği yapan bir çiftlik. Hali hazırda bir tarım arazisi olarak kullanılan çiftlikte, yakın gelecekte konuklara doğal bir yaşam alanı sunulması planlıyor. Çam ormanının arasında yoga ve meditasyon kampları, şeflerle yemek atölyeleri ve yerel deneyimler yaşatmak üzere doğal yaşam aktiviteleri ile konuklara keyifli zaman sunma
planları için hazırlıklara devam edilen çiftliği ziyaret edebilir, ekolojik üretim ve projelere tanıklık edebilirsiniz.