Üretim Alanlarımız

ÇİFTLİĞİMİZ

Barbaros Farm, Bodrum

Tarım arazilerimizin bulunduğu çiftliğimiz, Bodrum Karaova’da, Mumcular’a bağlı ve Yalıçiftlik’e komşu olan Çamarası köyünde yer alıyor. 155 dönümlük bir alana yayılmış olan çiftliğimizin topraklarının, son 70 yıldır hiçbir işlem görmeden günümüze ulaştığını biliyoruz. Dolayısıyla sizler için ürettiğimiz ürünlerimizi, Bodrum’un bereketli, günümüze dinlenmiş ve temiz olarak ulaşmış topraklarında içimiz rahat bir şekilde yetiştiriyoruz.

Bugün lezzetli ve sağlıklı ürünler yetiştirmek için bize ev sahipliği yapan çiftliğimizin, yakın gelecekte siz misafirlerimizin keyifle vakit geçireceği doğal bir yaşam alanı olması için çalışıyoruz.

TOHUM

Ham Maddeyi Seçmek

Ekolojik esaslara bağlı kalarak biyoçeşitliliği arttırmak ve gelecek nesillere de bu mirası bırakabilmek adına yerel tohumlarla üretim yapıyoruz. Üreteceğimiz ürünleri seçerken Bodrum’un topraklarına ve iklimine uygun çeşitler olmasına özen gösteriyoruz.

TARIM ARAZİMİZ

Karaova / Çamarası Köyü

Bodrum’un bereketli topraklarından olan Çamarası Köyü’nde yer alan tarım arazimizin iklim ve toprak özellikleri, Bodrum’un diğer bölgelerinden farklılık gösteriyor. Gökova ve Didim Körfezleri arasında boğazda yer alan ve sıklıkla hava akışı yaşanan arazimizde, yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları da bol yağışlı geçiyor. Çiftliğimizin uzun yıllar boyunca işlem görmemiş olması, dinlenmiş ve temiz topraklarda üretim yapmamıza olanak sağlıyor. Ayrıca çiftliğimizin komşu tarım arazilerine uzak ve etrafının ormanlarla kaplı olması da çiftliğimizin dış etkenlerden korunmasında büyük rol oynuyor.

YÖNTEM

Doğal Tarım Uygulamaları

Doğanın dengesiyle bütün olabilmenin ilk koşulunun doğayla işbirliği içinde hareket etmek olduğunu biliyoruz. Bu felsefemizden hareketle üretim yöntemlerimizi belirlerken doğaya müdahale etmeden ve doğayı, toprağı, suyu, canlıyı gözeten bir tutum sergiliyoruz. Mutlaka mevsimine uygun ekim planlaması yapıyor, besin değeri yüksek, sağlıklı ürünler yetiştirmeye gayret ediyoruz. Ürünlerimizi yetiştirme sürecinde zararlıların ve bitki hastalıklarının önüne geçmek için kesinlikle zirai ilaç ve kimyasal kullanımına başvurmuyor, doğal yöntemler uyguluyoruz. Tarım arazilerimizin olmazsa olmazı yabani otları temizlemek adına ağır kimyasallar kullanmak yerine geleneksel yöntemlere geri dönüyor, doğaya ve insan sağlığına zarar vermeden sürdürülebilir bir yöntem uyguluyoruz.

ÇİFTLİĞİMİZ

Agroturizm Alanı Olarak Barbaros Farm

Yolculuğumuzun başında, Çamarası Köyü’nde yer alan çiftliğimizi sadece bir tarım arazisi olarak değil, doğal bir yaşam alanı olarak projelendirdik. Barbaros Farm olarak amacımız bu bölgeyi aynı zamanda bir agroturizm alanına çevirmek ve deniz turizminin yanı sıra Bodrum’u bir tarım turizmi noktası haline getirmektir. Bu kapsamda çiftliğimizde bulunan çam ormanlarımızın içinde, tarlamızdan sofranıza ürünlerin sunulacağı mutfağımız, çeşitli atölye alanları ve gelen ziyaretçilerin çiftliğimizi rahatça gezebilmesi için yürüyüş alanları oluşturulması üzerine çalışmaktayız. Çalışmalarımızı sürdürürken attığımız her adımın ekolojik yöntemlere uygun olmasına ve doğayla bir bütün hareket etmeye özen gösteriyoruz.